Island v zimě

Jeskyně u Jökulsárlónu

Většina lidí jezdí na Island v létě. Pokud nemáte v plánu návštěvu vnitrozemí nebo vícedenní treky, nebojte se navštívit Island v zimě. Kromě menšího počtu turistů a nižších cen Vás čeká úplně jiný Island než v létě.

Polární záře

Polární záře v Ásbyrgi

Polární záři můžete spatřit od konce srpna do půlky dubna. Je vyvolána sluneční aktivitou. Abyste ji viděli, musí být jasná obloha. Čím méně světla, tím lépe polární záři uvidíte. Doporučuji tedy sledovat mimo města a v době kdy svítí měsíc co nejméně. Předpověď sluneční aktivity a oblačnosti můžete najít zde. Ideální podmínky jsou vysoké číslo „aurora forecast“ a bílé plochy na mapě.

Ledovcové jeskyně

Pouze v zimě můžete navštívit modrý svět ledovcových jeskyní. Jeskyně jsou přístupné většinou od prosince do března, po zbytek roku ledovce tají a jeskyně jsou plné vody. Jeskyně jsou na krajích ledovců na jižním Islandu. Organizované výlety zakoupíte zde:

Z Jökulsárlónu
Z Víku
Ze Skaftafellu
Z Reykjavíku

Pokud máte dobrodružnou povahu, dobrou kondici, kvalitní vybavení a hlavně zkušenosti a štěstí na dobrou předpověď počasí, můžete jeskyně navštívit sami. Pokud máte zájem, poradím Vám jak na to v mém itineráři na míru pro Vás. Já navštívil jeskyně u Jökulsárlónu.

Světlo

Prosincový východ slunce v Akureyri

Kolem Vánoc je zde světlo asi 4 hodiny denně. Během této krátké doby je zpravidla krajina zbarvena do zlatých, oranžových nebo růžových odstínů celodenního východo-západu slunce.

Počasí

Kvůli teplému Golfskému proudu se zimní teploty na Islandu pohybují většinou kolem 0 °C. Nepříjemný je vítr a časté náledí. Pokud jedete na Island mezi říjnem a květnem, vezměte si s sebou nesmeky.

Silnice

Na Islandu jsou některé silnice během zimy uzavřené. Na webu road.is najdete mapu s aktuální sjízdností. V zimě se určitě nedostanete do vnitrozemí ani do oblasti západních fjordů. Ostatní silnice se udržují, ale v případě špatných podmínek mohou být na několik dnů uzavřené.

Pokud si na Islandu chcete půjčit auto, zde najdete srovnávač místních autopůjčoven s nejlepšími cenami.

Napsat komentář